Jezioro Czerniańskie
Wisełka wypływa z Jeziora Czerniańskiego, sztucznego zbiornika wodnego utworzonego w Wiśle Czarne (część miasta Wisły) w latach 70. XX wieku, do którego z kolei wpadają pozostałe dwa główne potoki źródłowe – Biała Wisełka i Czarna Wisełka. Ta druga uważana jest za główne źródło Wisły, jej wykap bowiem położony jest najwyżej, 1106 m n.p.m. na mokradłach południowo-zachodniego stoku Baraniej Góry. Słynny polski etnolog, malarz ludowy i agronom, a także współpracownik Oskara Kolberga, Bogumił Hoff tymi słowami opisywał w pracy Lud Cieszyński. Jego właściwości i siedziby. Obraz etnograficzny (1888) źródła Czarnej Wisełki:
„(…)woda nie wytryska z ziemi jako zdrój, tylko wysącza się z czarnej próchnicy, między drzewami tworząc małe zbiorniki , niby jeziorka, nie większe nad jeden do dwóch metrów kwadratowych. Te kałuże, z wodą ciemnobrunatną leżą jedna niżej drugiej na niewielkiej spadzistości, zasilając się wzajemnie leniwie płynącymi potoczkami. (…)Te z początku skąpo wydobyte czarne łzy z czarnych oczu łączą się z wieloma podobnymi wykopami tak, że nim strumyk przebiegnie kilometr i dojdzie do uroczego miejsca "Przyłupie" zwane, przedstawia się już jako potok, którego przeskoczyć trudno.”
Czarna Wisełka
Biała Wisełka swoje początki ma na wysokości 1020 m n.p.m. i zasilana jest głównie przez wypływający spod Magury Wiślanej potok Roztoczny i spływający z północno-zachodniej kopuły szczytowej Baraniej Góry potok Wątrobny. Ciągnie się na długości ok. 7km, w środkowym odcinku tworząc szereg wodospadów i progów skalnych znanych jako „Kaskady Rodła”. To właśnie bieli wody spienionej na licznych progach potok zawdzięcza swoją nazwę.
Kaskady Rodła
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz